Tarihi Eser Taşımacılığı

Tarihi Eser Taşımacılığı

Ofis taşımacılığı, müze taşımacılığı, banka ve ev taşımacılığı hizmeti veren firmamız, tarihi eserlerin de en iyi şekilde taşınmasına yardımcı olmaktadır. Tarihi eserler, geçmişten günümüze kadar gelen hem maddi hem de manevi değer taşıyan eserlerdir. Bu yüzden koruma altında olurlar ve zarar görmemeleri için her türlü tedbir firmamız tarafından alınmaktadır. Her bir eser ayrı ayrı paketlenir ve özel kutu ya da sandıklara yerleştirilir.

Tarihi Eserlerin Ambalajlanması

Tarihi eserler, sergilenmek amacıyla veya binada yapılan değişiklik nedeni ile başka bir yere nakil yapılma ile karşı karşıya kalabilir. Genelde müzelerde ve kişilere ait müze mekanlarda sergilenen tarihi eserlerin güvenli bir şekilde taşınması gerekir. Tarihi eser taşımacılığı en riskli taşımacılık işlerinden biridir.Ambalajlama ve nakil sırasında hiçbir şekilde zarar görmemelidir. Maddi değerlerinin yanında manevi değerlerinin daha yüksek olduğu tarihi eserlerin aktarılması sırasında yani tarihi eser taşımacılığı yaparken taşıdığımız sorumluluğun bilincinde hareket etmekteyiz.

Tarihi eser taşıma konusunda uzman ve deneyimli personelimiz ile uzun yıllardır tarihi eser taşımacılığı alanında hizmet vermekteyiz. Naklin en önemli aşaması ambalajlama işidir. Evvela nakil yapılacak eserlerin görülmesi ve yeni yerine nakli için bir plan hazırlanması gerekir.

Ekspertiz Desteği

Görevli personelimiz nakil işinin yapılacağı yere giderek ekspertiz görevini yapar. Eserlerin nasıl taşınması gerektiği hakkında firma yetkililerini bilgilendirir. Onun bu çıkardığı plan dahilinde taşıma işleri gerçekleşir. Plan ayrıca taşıma yapılacak eserlerin sahibi tarafından da onaylanmalıdır.Paketleme işinde ya da araçlarda bir eksiklik var ise giderilmesi gerekmektedir. Eserlere özel sandık ve ambalajlar ile paketleme işini yapmaktayız. Her eser tek tek ambalajlama yapılmakta büyüklüğe göre sandık ya da özel kutularda ambalaj işi yapılmaktadır. Taşıma sırasında zarar görmemeleri için gerekli tüm tedbirler ambalajlama işinde de alınır.

Şahıslara ait tarihi eserlerin naklinde de aynı paketleme yöntemi uygulanır. Bu tarihi eserler arasında antika ve cam eşya varsa kraft kağıtlarıyla tek tek sarılan eserler, çevresi köpük destekli özel sandıklara yerleştirilmektedir. Böylece herhangi bir istenmeyen darbe alınma durumunda tarihi eserin zarar görmesi engellenmiş olur.

Nakil İşleri

Tüm tarihi eserler sigorta kapsamındadır. Ambalaj işinden nakile ve yeni yerine yerleştirme işine kadar her eser sigorta kapsamındadır. Nakil işi yapılacak eser ambalaj ya da sandıklama işi bitince araçlara uygun şekilde yerleştirilir. Eğer taşınacak olan bir müzedeki tarihi eserler ise müze yetkililerinin direktifleri sonucunda taşıma işleri yapılmaktadır. Tarihi eser taşıma işleri yapılmadan önce nakliye araçlarının bakımı yapılmaktadır.

Nakliye işi çok hassasiyet gerektiğinden yoldaki aksaklıklara karşı da tedbirler alınmaktadır. Gerekli durumlarda özel güvenlik firmalarından nakil için güvenlik yardımı almaktayız. Şoförlerimiz taşıdıkları eserlerin hassasiyetini bildikleri için aşırı hızdan kaçınmaktadır.Yol durumu ve hava şartları dikkate alınarak taşımacılık işlemleri firmamız tarafından yapılmaktadır.Sigorta işlemleri yapılacak olan eserler tek tek envantere kaydedilir. Daha sonra sigorta poliçesi kapsamına alınır ve olumsuz durumlarda zarar sigorta şirketi tarafından karşılanır. Nakil işlemi bitince eserler ambalajlardan çıkartılarak yeni yerlerine özenle yerleştirilir. Tüm bu işler bitinceye kadar hem sigorta durumu devam eder hem de eserlerin güvenliği en üst düzeyde korunur.

Profesyonel ve Donanımlı Ekip

Tarihi eser taşıma işi belirttiğimiz gibi en riskli taşımacılık işlerinden biridir. Bu sorumluluk bilinci çerçevesinde özellikle kıymetli eserlerin taşıma işini en iyi yapan personel ile çalışmaktayız. Taşıma personelinden şoförüne kadar herkes yaptığı işin bilincindedir.

Sorumluluklarını bilip buna göre davranırlar. Ambalajlama ve nakil işlerinde yüksek performans göstermektedirler. Tüm taşıma işleri şirketimizin uzman personelinin taşıma güvencesi altındadır.