Fuar Taşımacılığı

Fuar Taşımacılığı Hizmeti

Fuar, önceden organize edilmiş ve belirlenmiş tarihlerde ve lokasyonlarda; ürün/mal sergilemek, söz konusu ürünlerin/malların tanıtımını yapmak, ulusal ve uluslararası ticari bağlantılar kurmak amacıyla açılmış çok büyük pazarlardır. Fuar etkinlikleri, markaların ve ürünlerin ulusal ve uluslararası pazarda tanıtmanın en efektif yollarından biridir.Her sektörde rekabetin arttığı ve rakipleri zorladığı günümüzde, reklam ve halkla ilişkiler kapsamında yapılan çalışmaların da önemi daha kritik hale gelmiştir. Fuar etkinlikleri de tüketici ile kurulacak iletişimin stratejik olarak en doğru yollarından biridir.

Fuarlar sayesinde, sergilenen ürünleri üreten/satışını yapan firmalar hem kendisi hem de ürünleri hakkında tüketicilerine gerekli tanıtımı ve pazarlamayı bir arada yapmaktadırlar. Fuarlar, firmanın imajını en sağlıklı, güçlü ve profesyonel şekilde yansıtan pazarlama araçlarından biridir.

Fuarlar Neden Önemlidir?

Günümüzde, üretimin sonrasında ürünleri direkt piyasaya dağıtmak, satışını yapmak yeterli bir pazarlama ağı oluşturamamaktadır, zira bilinçli tüketici aynı kalitede ürüne dair çok sayıda fiyat bilgisine kolaylıkla ulaşabilmektedir. Bu noktada, firmaların ürünlerini fuarlarda sergilemeleri, fiyat ve kalite rekabetini yakından takip edebilmeleri ve rakipleri ile aynı kulvarda ilerleyebilmeleri için fuarlar çok büyük öneme sahiptir. Öyle ki bazı sektörlerde ve iş kollarında, firmaların fuarlara katılımları zorunlu hale gelmektedir.

Fuar katılımcılarının neredeyse tümü birbirinin rakibi konumundadır, aynı ürünleri üretip satmasalar bile, aynı sektörde bulunmaktadırlar. Bu firmalar, fuarlarda yan yana, karşı karşıya stantlarda bulunmakta ve birbirlerini yakından gözlemleme olanağına sahip olmaktadırlar. Rakiplerin bir arada bulunabileceği, birbirlerini izleyebilecekleri ve birbirleriyle saygı çerçevesi içinde iletişim kurabilecekleri, fuarlardan başka bir platform bulabilmeleri de oldukça zordur.

Fuar alanlarında katılımcı firmanın; mevcut ya da potansiyel müşterilerine gösterme olanağı bulduğu misafirperverlik, misafirleri ile yakında ilgilenebilme olanakları, konaklama için misafirlerine otellerde yer ayırtabilmeleri, yüz yüze görüşmeler ve toplantılar yapmaları, müşterilerinin fuar alanına seyahatlerini organize etmeleri gibi işlemler bile, firma ve müşterisi arasında bir yakınlık kurmakta ve potansiyel ticari bağlantıları daha olanaklı hale getirmektedir.Fuarların en önemli özelliklerinden biri de, söz konusu sektöre ve ürünlere ilgisi yüksek, satın alma planı olan ziyaretçileri ve hatta firmaları stantlara çekmesidir. Bu sayede, firmalar arası geleceğe yönelik beraberce yürütülebilecek iş planları, iş kolları da ortaya çıkabilmektedir.Fuar katılımcısı olmayan kurumsal ziyaretçiler için de fuarlar çok sayıda olanaklara sahip ortamlardır. Bir firma, yeni bir sektöre ya da iş alanına girmeyi planlıyorsa, söz konusu sektörle ilgili bir fuara katılarak, girişimi öncesinde bilgi sahibi olabilmekte ve pazar-rakip analizi yapabilmektedir.

Fuar Katılımcıları için Önemli Parametreler Nelerdir?

Fuar organizasyonlarında, özellikle katılımcı firmalar için en önemli parametrelerden biri, stantta duracak, ürünlerini tanıtacak stand personelidir. Bu personel, firmayı en doğru şekilde temsil edebilecek, müşterilerle başarılı ve sıcak iletişim kurabilecek biri olmalıdır.

Fuar öncesinde ve fuar sırasında müşterilere sunulacak tanıtım, reklam ve promosyon çalışmaları, dikkat çekici ve şık bir fuar standı tasarımı da oldukça önemli parametrelerdendir. Fuar stantlarının, konsept açısından firmaya ait satış merkezlerinin birer kopyası (ya da en azından çok benzeri) olarak tasarlanmaları müşteri algısı açısından da oldukça kritik bir konudur.

Fuar Taşımacılığı Neden Önemlidir?

Tüm bu önemli parametreler söz konusuyken; fuar standının, firmaya ait sergilenecek ürünlerin, pazarlama malzemelerinin fuar alanına düzenli ve temiz bir şekilde taşınması da (fuar taşıma faaliyeti) oldukça önemli bir iştir. Bu malzemelerden başka; fuar alanında kullanılacak mobilyaların ve dekorasyon malzemelerinin de hasara uğramadan fuar alanına nakliyesini sağlamak için, firmamız en hassas şekilde çalışmakta ve hizmet vermektedir.Fuar taşımacılığı iş alanında nakliyede gösterilen hassasiyet kadar, zaman faktörü de önemlidir. Gecikmelerin hem stand sahibi hem de fuar taşıma faaliyetini yapan firmaya maliyeti çok fazladır. Bu noktada, planlamanın ve plana göre hareket etmenin önemini kavramış olan firmamız, fuar taşımacılığı faaliyetini kusursuz şekilde yerine getirmektedir.

Sergilenecek ürünlerin nakliyesindeki taşıma hassasiyeti kadar, şayet uluslararası bir fuar organizasyonu söz konusu olduğunda, gümrükleme işlemleri de önem kazanmaktadır. Firmamız lokal ve global gümrükleme işlemlerini de kusursuz bir şekilde yerine getirmekte, sevk belgelerini eksiksiz hazırlamakta, ürünleri adresten teslim alıp fuar standına kadar taşımakta, fuar bitiminde ürünlerin ve diğer malzemelerin tekrar firma adresine nakliyesini de gerçekleştirmektedir.